FAVORIT I REPRIS : FÖLJ RAPSEN FRÅN OVAN. Här samlades man för en diskussion kring etablering av raps, bestådstäthet och mycket annat som är så viktigt för bra rapsgrödor med bra skördar!
GULA TÄLTET har följt oss genom åren på Fältdagarna. Här informerade vi om rapsgödsling. Man kunde gissa gräs, köpa rapsolja och mycket, mycket annat.
RAPSOLJA OCH RAPSKRÄM
Solen strålande och många var sugna på rapsolja till maten och rapskräm till den solstrålade huden. allt fanns att köpa i Svensk Raps monter.
GISSA GRÄSET
Stort engagemang för att gissa gräset - inte helt lätt, men många fixade det bra och belönades med fina priser.
GÖDSLA RAPSEN RÄTT
Årets temaskärmvägg tog upp gödsling i höstraps. Mycket ny intressant kunskap har kommit fram i Projekt 20/20.
LEK I RAPSFRÖLÅDAN
Liten och lite större (nedan) lekte glatt i sandlådan som inte är en sandlåda utan en rapsfrölåda.
BRA MED BARNASINNE
MED HÄST OCH VAGN TILL VALLFRÖFÖRSÖKEN En del vallfröförsök låg i utkanten av mässområdet. Men med häst och vagn blev resan till en behaglig och trevlig upplevelse
JIIIIHA! HÄR BÄR DET IVÄG
BARA GLADA MINER
TRYGG DRIVER OCH CO-DRIVER
FRAMME
THORSTEN PEDERSEN OCH BO CHRISTIANSSON GUIDADE
VISSA GÅR PÅ DJUPET
MER DEMOODLINGAR FÖREVISADES
HUMLAN Monika Almlöf Lindesro AB förevisade sina flitiga och nyttiga humlor.
MUMS FILIBABBA - POPULÄRT MED RAPSOLJA
Många smakade gudomligt goda
Pommes frites, friterades på specialrapsoljan av sorten Vistive.
POPULÄRT MED RAPSBILAR!
NYHETER PÅ G
Många aktörer tog chansen att visa vad deras nyheter och kommande tillskott till rapsbranschen går för. Steward godkändes på dispens våren 2010, Salsa finns ännu ej i Sverige.